Stalkture Stalkture

StalktureBitkilerin Faydaları ve Zararları

Ara

Haşhaşın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Haşhaşın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Haşhaş üretimi kontrol altına alınmış bir bitkidir. İçerisinde ki çeşitli maddelerin yasa dışı kullanılmaması açısından güvenliği sağlanmaktadır. Haşhaş çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Yemeklik yağ olarak kullanılabilen haşhaş, ağrı kesici olarak kullanılabileceği gibi ishal kesici olarak da kullanılmaktadır. Haşhaş tohumu ile haşhaşlı revani, tatlı, kek, çörek, gibi tatlılar da hazırlanabilir. Haşhaşın faydaları olduğu gibi bilinmesi gereken zararları da vardır. Haşhaş nedir, nasıl kullanılır, haşhaşın faydaları, zararları gibi merak edilen konular için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Haşhaş Nedir?

Gelincikgiller familyasından olan bilim insanlarınca Papaver somniferum olarak geçen halk dilinde ise haşhaş olarak bilinen uyuşturucu ilaçların üretiminde kullanılan bir bitkidir. Çok sıcak ve çok soğuk koşullarda her türlü yetişebilir. Yapısında morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler bulunmaktadır. Üretimi TMO(Toprak Mahsulleri Ofisi) kontrol edilen, bunun dışında yetiştirilmesi yasak olan bir cinstir.

Ülkemizde Afyon, Uşak, Kütahya, Antalya, Isparta gibi yerlerde yetişir ve uyuşturucu maddelerin üretiminde kullanılır. Yasa dışı olaylara mahal vermemek için üretimi kontrollü bir şekilde TMO tarafından yapılmaktadır.

Haşhaş Nasıl Kullanılır?

Haşhaşın içinde bulunan tohumlar yemeklerde, böreklerde, tatlılarda da kullanımına rastlamak mümkündür. Tohumların ezilip püre haline getirilmesi sonucunda mutfaklarımızda kullanılabilir. Haşhaş tohumunda bulunan yüksek orandaki yağla kaliteli yemeklik yağlar ve sabun yapılabilir. Kurutulan yaprakları ağrı kesici olarak da kullanılır.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Tıpta ağrı kesici ve ishal kesici olarak kullanılır. Yağı, mesane iltihabında, raşitizmde, sıraca hastalığında ve kabızlıkta kullanılır. Tohumu çeşitli yiyeceklere ekilir. Mesane iltihaplanmalarında, raşitizm hastalığına fayda sağlar ve kalp krizi, damar tıkanıklığı olasılığını azaltır.

Posasının damak tadına göre diğer gıdalarla birleştirilmesi vücuda zindelik katar. Bilhassa haricen kullanılan bazı merhemlerin bileşimine girer ve ağrı kesicidir. Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır.

Haşhaşın Zararları Nelerdir?

Haşhaş öncelikle içeriğinde zehirli maddelerden dolayı doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Kimi zaman haşhaşın ağız yoluyla kullanımı küçük çocuklar dahil ölümle sonuçlanabilen zehirlenmelere yol açabilir.

En çok ağrı kesici, uyutucu ve keyif verici özellikleri bilinir. Bu etkisini, sinir sisteminde karışık mekanizmaları etkileyip, ağrı algı eşiğini arttırarak ve ağaya karşı vücudun reaksiyonunu ortadan kaldırarak gösterir. Ağrının verdiği sıkıntıyı yok eder. Kişi ilâç verildikten sonra ağrıyı duysa bile, kendini rahat ve huzur içinde hisseder. Cinsellik dürtüsü ve cinsel isteksizlik ortaya çıkar. Aşırı kullanımında bulantı, kusma görülür.

Tansiyonu düşürebileceği gibi kalp atışlarını yavaşlatır. Hormon sistemine etki ederek bağırsak hareketlerini yavaşlatır.  Uyuşturucu etkisi oldukça fazla olduğundan neredeyse tamamen zihni bulandırır. İnsan bu durumda sağlıklı düşünemez ne yaptığının pek farkında olamaz. Konsantrasyon yeteneği azalır ve çevresine karşı tepkisizleşir. Kesinlikle kullanımına çok dikkat edilmelidir aksi takdirde ölümlere neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.