Stalkture Stalkture

StalktureBitkilerin Faydaları ve Zararları

Ara

Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar?

Sözlük tanımı, Uzakdoğu ülkelerinde yetişen, halk hekimliğinde yararlanılan, kazık köklü ve otsu bir bitki. Tam olarak açıklamak gerekirse, yeşil, gri karışımı rengi ve 2 parçaya ayrılan kökü vardır. Kırmızı renkli meyve veren mucizevi bir bitkidir. Asıl yetiştiği yer Kore’dir. En çok köklerinden elde edilen suyu tüketilir. İçerisinde bolca saponin bulundurur. Ginseng kendi içinde B1, B2 vitaminleri bulundurmaktadır. Ginseng birçok hastalığın tedavisinde ve Tıp’ta birçok ilacın yapımında kullanılmaktadır.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Almış olduğunuz ginseng kökünün rendeleyerek çayını demleyebilirsiniz. Günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Tat olarak acıdır. İçerisine bir tatlı kaşığı bal koyarak karıştırıp tüketebilirsiniz. Ginseng kökünü küçük kapsüller haliyle eczanelerde ve aktarlarda bulabilirsiniz günde 2. kapsülden fazlasını kullanmamalısınız. Kapsülleri 2 bardak su ile yutmanız daha etkili olacaktır.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

Ginsengin en önemli etkisi hafızayı güçlendirir ve insan vücudunu zinde tutar, ihtiyarlık belirtilerini yok eder. Bu yüzden Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda cinsel iktidarsızlık sorununun çözüm noktasıdır. İçermiş olduğu glikozit ve saponinler sayesinde cinsel performansı güçlendirir. Yüksek oranda iktidarsızlığın önüne geçer. İktidarsızlık ilaçlarının yapımında kullanılan bir bitkidir.

Halsizlik ve kronik yorgunluk probleminde önemli fayda sağlar. Baş ağrılarınızı keser. Vücudunuzda zararlı toksinler atarak sizi kötü enerjiye karşı korur ve enerji verir. Kendinizi diri ve canlı hissetmenizi sağlar. Kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Düzenli kullanımlarda kanser hücrelerine karşı savaşır ve bu kötü hücreleri zamanla yok eder.

Özellikle yaşlılar kullandığında kendilerini daha canlı ve dinç hissetmelerini sağlayacaktır. Vücut direncini arttırır ve metabolizmanızı düzenler. Stresi azaltır. Gerilen ve artan sinirlerinizi yatıştırır. Sakin ve zinde kalmanızı sağlar. Enerji verdiği için özellikle spor yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Düşünme becerisini ve düşünsel aktiviteyi arttırır.

Ginsengin Zararları Nelerdir?

Alerjik problemleri olanlarda alerjik reaksiyon yaratabilir. Aşırı kullanımlarda kalpte ritim bozukluklarına ve kalp spazmına neden olabilir. Ateş ve sıcaklık basabilir. Dozunu fazla kaçırmadan tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.