Stalkture Stalkture

StalktureBitkilerin Faydaları ve Zararları

Ara

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Çam terebentin yağı çam ağcından distilasyon yani buhar yöntemi ile elde edilmektedir. Bu ağaca dünya üzerinde ve ülkemizde de sıkça rastlanmaktadır. Renksiz bir yapıya sahiptir. İçeresinde ise reçine asidi, kokofan ve pinen bulunmaktadır. Özellikle saç bakımında kullanılmakta olan çam terebentin yağı güzel bir kokuya ve yakıcı bir özelliğe sahiptir.

Çam Terebentin Yağı Kullanımı

Çam terebentin yağı yakıcı bir özelliğe sahip olmasından dolayı deriyle direkt temasından kaçınılmalıdır. Bunu önlemek adına çam terebentin yağının da yapısına uygun diğer yağlarla karıştırılarak haftalık saç bakımlarında kullanabilirsiniz ya da saçınız için kullandığınız şampuanınızın içine birkaç damla damlatarak saçınızı yıkarken kullanabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı Faydaları

 • Çam terebentin yağı hemoroid hastalığına iyi gelmektedir,
 • İştah açıcıdır,
 • Adet sökmeye yardımcı olur,
 • Süt yapıcı özelliği bulunur,
 • Çam terebentin yağı kan dolaşımını hızlandırır,
 • Solunum rahatsızlıklarını giderir,
 • İdrar yolu hastalıklarını gidermeye yardımcı olur,
 • Vücuda enerji ve dinçlik katar.
 • Çeşitli gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
 • Çam terebentin yağı bağışıklık sistemimiz için oldukça önemli bir yağdır.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelirken şeker hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları

Çam terebentinin saçları derinlemesine temizleyerek saç dersinin mineral yapısını korumaktadır ve bu sayede saçların dökülmesini büyük ölçüde önlemektedir.

Saç dökülmesini önlediği gibi boş kalan saç köklerinin yerine yeni saçların kolayca çıkmasını sağlamaktadır. Bu gibi özellikleri çam terebentin yağını saç için çok faydalı bir öge haline getirmektedir. Bunları yaparken saçı temizlemesi ve saçı sağlıklı bir hale getirmesi saçı besleyici özelliğini de ortaya çıkarmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Katılır?

Çam terebentin yağını saç bakım yağları ile hazırladığınız maskelerin içerisine katarak kullanabileceğiniz gibi kullandığınız şampuana katarak da kullanabilirsiniz. Daha pratik bir bakım olan bu yöntem ile saçlarınıza kolayca bakım  yapabilirsiniz.

Kullandığınız şampuanın içerisine (200 ml.) 20 ile 25 damla arası çam terebentin yağı damlatabilirsiniz. Şampuanı her kullanımdan önce çalkalayarak kullanmaya özen gösterin.

Çam terebentin yağı eklediğiniz şampuanı kullanırken göz ile temasından kaçının.

Çam Terebentin Yağının Zararları

Çam terebentin yağı her ne kadar saçların dökülmemesini sağlasa da bu yağın kullanımını bıraktığınız takdirde saçlarınız tekrar eski formuna dönecektir. Yani çam terebentin yağı düzenli kullanımında etki göstermektedir.

Aslında bu çam terebentinin zararından çok bir dezavantajıdır. Her saç tipine uygun olan çam terebentini kimi insanların saçlarında kuruluk yapmaktadır. Bunu önlemek için şampuanınıza az bir miktar elma sirkesi katmanız sizi bu problemden kurtarabilir.

Aslında çam terebentinin kullanımına dikkat edildiği sürece pek bir zarar teşkil etmemektedir. Cilde direkt teması kızarıklık ve tahrişe neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.